Samodzielny wyjazd dziecka na obóz – jak przetrwać rozłąkę? 🤗

Przeczytanie tego wpisu zajmie Ci ok.: 5 min. ⏱️

Z tego wpisu dowiesz się:

  • Jak wzmacniać samodzielność dziecka
  • Jak zmotywować i zachęcić pociechę do wyjazdu
  • Jak zadbać o własne nastawienie
  • Dlaczego obóz Gioko to idealny wybór na pierwszy samodzielny wyjazd

Każdy rodzic prędzej czy później staje przed dylematem, czy jego pociecha jest już gotowa na samodzielny wyjazd.

Trzeba pamiętać, że to nie wiek jest tego wyznacznikiem. Zdarza się, że już od najmłodszych lat maluch wyraża chęć spędzenia czasu z rówieśnikami z dala od domu. Są też sytuacje, kiedy nawet w wieku nastoletnim syn czy córka nie zdecydują się na wypad bez rodziców.

Podejście naszej pociechy zależy od wielu kwestii – w tym charakteru, którego przecież nie zmienimy. Jednak rodzice mogą podjąć pewne działania, by zachęcić dziecko, zmotywować i ułatwić podjęcie decyzji, gdy będzie już na to gotowe.

Wzmacniajmy samodzielność pociechy 👌

Warto dawać dziecku okazje do przebywania bez rodziców na co dzień. Pozwolenie na wyjście do sklepu bez mamy czy taty, spędzenie czasu na placu zabaw z rówieśnikami czy odwiedziny u kolegów to idealne okazje, wspierające gotowość do rozłąki na czas ferii czy wakacji.

Jeśli chcemy sprawdzić, jak dziecko zareaguje śpiąc poza domem, pozwólmy mu spędzić noc u znajomych czy chociażby u babci. Pamiętajmy jednak, że samodzielność to nie tylko brak strachu przed rozstaniem, ale też podstawowe umiejętności, takie jak umycie się, ubranie, pościelenie łóżka czy spakowanie plecaka, których warto uczyć pociechę od najmłodszych lat.

Przekonajmy dziecko, że nie będzie samo 🤝

Idealną opcją na zmniejszenie obaw dziecka jest wysłanie go na obóz w towarzystwie znajomych lub rodzeństwa. Brak bliskich nie stanowi jednak przeszkody – warto wytłumaczyć dziecku, że na miejscu pozna wielu rówieśników lub dzieci w podobnym wieku.

Sama możliwość poznania nowych osób jest dla dzieci fascynująca i zachęcająca. Znajomości z takich wyjazdów często nawiązują się już na starcie w autokarze i potrafią przetrwać długie lata. W programach wypadów znajduje się także mnóstwo aktywności integracyjnych, dzięki którym maluchy spędzają ze sobą czas dobrze sie bawiąc i pogłębiając relacje.

Zadbajmy o swoje dobre nastawienie 🙌

Bywa, że problemem utrudniającym rozłąkę są sami rodzice. To naturalne – często to nasze odczucia i obawy nie pozwalają osiągnąć gotowości nawet na krótkie rozstanie. W takiej chwili warto przypomnieć sobie własne wyjazdy z dzieciństwa, pierwszy samodzielny pobyt na koloniach lub zimowisku. W większości przypadków ułatwi to postawienie się na miejscu naszej pociechy i uświadomi, że sami nie chcielibyśmy, aby ktoś odebrał nam ten czas.

Jednak nawet jeśli nasze wspomnienia z tamtych czasów nie są pozytywne, warto popracować nad odseparowaniem własnych obaw od chęci i możliwości zdobywania doświadczeń przez nasze dziecko. Chwila rozłąki zaowocuje bezcennym poszerzaniem horyzontów i niezbędnym rozwojem dziecka na wielu płaszczyznach.

Od małego na całego 🥳

Od kilku lat na obozach gościmy podopiecznych, dla których często jest to pierwszy w życiu wyjazd bez rodziców. Program zajęć obozów Gioko nastawiony jest na rozwój, zabawę i edukację, a uczestnikami zajmuje się wykwalifikowana kadra, która zebrała porządne doświadczenie w pracy z najmłodszymi.

Obozowicze będą się uczyć zaradności, rozwijać talenty, przełamywać własne słabości i doświadczać zupełnie nowych przeżyć, które w przyszłości mogą zaowocować wyjątkowymi pasjami. Na organizowanych przez nas wyjazdach zadbamy o to, żeby Twoja pociecha wróciła do domu zadowolona i prosiła o więcej! A może w ogóle nie będzie chciała wracać?

Obozy zimowe (13-19 stycznia 2024) ❄️

Ferie przepełnione inspirującą nauką, niezapomnianą zabawą, sportowymi wyzwaniami i zimowymi przygodami to najlepsza inwestycja w rozwój i wyśmienite samopoczucie dzieciaków! Sprawdź bogaty program wyjazdów Ski&Fun oraz Narty/Snowboard i zapisz swoje dziecko już teraz, by nie przegapić aktualnej zniżki.